| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $178M | $170M | $155M | 4.7% | 15.2% |
| Op. Income | -$13M | $5M | -$2M | -367.6% | -426.1% |
| Gross Margin | 65.6% | 64.8% | 60.4% | 0.8pp | 5.2pp |
| Net Margin | -38.0% | 4.2% | 9.9% | -42.2pp | -47.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.43 | $0.05 | $0.10 | -960.0% | -537.9% |
| Free Cash Flow | $18M | $18M | $29M | -2.5% | -38.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $178M |
| Cost of Revenue | $61M |
| GROSS PROFIT | $117M |
| R&D Expenses | $20M |
| Selling & Marketing | $47M |
| General & Administrative | $40M |
| SG&A Expenses | $87M |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $130M |
| Cost & Expenses | $192M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | $56M |
| Net Income from Continuing Ops | -$68M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$68M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$68M |
| D&A | $22M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$68M |
| Depreciation & Amortization | $22M |
| Stock-Based Compensation | $11M |
| Deferred Income Tax | $60M |
| Other Non-Cash Items | $19M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $41M |
| Capital Expenditure | -$23M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$25M |
| Net Debt Issuance | -$23.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $6M |
| NET CASH FROM FINANCING | $6M |
| FREE CASH FLOW | $18M |
| Net Change in Cash | $21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $296M |
| Short-Term Investments | $9M |
| Net Receivables | $164M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $34M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $536M |
| PP&E (Net) | $190M |
| Goodwill | $358M |
| Intangible Assets | $42M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $19.0K |
| Other Non-Current Assets | $42M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $630M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $36M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $339M |
| Other Current Liabilities | $108M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $537M |
| Long-Term Debt | $335M |
| Deferred Revenue NC | $5M |
| Deferred Tax Liabilities | $10M |
| Other Non-Current Liabilities | $87M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $450M |
| TOTAL LIABILITIES | $987M |
| Common Stock | $157.0K |
| Additional Paid-In Capital | $278M |
| Retained Earnings | -$53M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$46M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $179M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $179M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $352M |
| Net Debt | $56M |