| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $140M | $133M | $119M | 5.2% | 17.1% |
| Op. Income | -$4M | -$9M | -$4M | 54.4% | 5.2% |
| Gross Margin | 61.4% | 61.0% | 59.6% | 0.4pp | 1.8pp |
| Net Margin | -4.9% | -13.7% | -4.6% | 8.7pp | -0.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.05 | $-0.12 | $-0.04 | 58.3% | -35.5% |
| Free Cash Flow | -$21M | -$11M | -$5M | -101.0% | -325.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $140M |
| Cost of Revenue | $54M |
| GROSS PROFIT | $86M |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $34M |
| General & Administrative | $39M |
| SG&A Expenses | $73M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $90M |
| Cost & Expenses | $144M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $105.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $105.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $18M |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $653.0K |
| Other Non-Cash Items | $825.0K |
| Change in Working Capital | -$24M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$17M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $5M |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$16M |
| Net Debt Issuance | -$636.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$21M |
| Net Change in Cash | -$23M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $42M |
| Short-Term Investments | $11M |
| Net Receivables | $129M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $30M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $234M |
| PP&E (Net) | $115M |
| Goodwill | $256M |
| Intangible Assets | $43M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $43M |
| Other Non-Current Assets | $33M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $491M |
| TOTAL ASSETS | $725M |
| Account Payables | $22M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $274M |
| Other Current Liabilities | $59M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $431M |
| Long-Term Debt | $45M |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $68M |
| TOTAL LIABILITIES | $499M |
| Common Stock | $152.0K |
| Additional Paid-In Capital | $262M |
| Retained Earnings | -$13M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$24M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $226M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $226M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $725M |
| Total Debt | $71M |
| Net Debt | $29M |