| Metric | Q2 2016 | Q1 2016 | Q2 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $3M | — | 11.7% | — |
| Op. Income | -$5M | -$5M | — | 13.7% | — |
| Gross Margin | 31.0% | 24.4% | — | 6.6pp | — |
| Net Margin | -145.3% | -182.4% | — | 37.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $-39.97 | $-44.92 | — | 11.0% | — |
| Free Cash Flow | -$5M | -$4M | — | -8.1% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $657.0K |
| Other Income/Expenses | -$668.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $171.0K |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$40 |
| EPS Diluted | -$40 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $171.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $317.0K |
| Change in Working Capital | $170.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$151.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$151.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$12.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$9.0K |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | $0 |