| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $19M | $18M | $13M | 5.0% | 44.8% |
| Op. Income | -$13M | -$31M | -$12M | 58.6% | -9.4% |
| Gross Margin | 72.8% | 73.6% | 71.6% | -0.9pp | 1.1pp |
| Net Margin | -66.2% | -167.1% | -88.9% | 100.9pp | 22.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.39 | $-0.95 | $-0.43 | 58.9% | 9.3% |
| Free Cash Flow | -$7M | $6M | -$4M | -220.7% | -71.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $2.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$13.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$13M |
| Income Tax Expense | $55.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$13M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$13M |
| EBITDA | -$11M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$13M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | -$172.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$172.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $540.0K |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $121M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $40M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $170M |
| PP&E (Net) | $479.0K |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $9M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $17M |
| TOTAL ASSETS | $187M |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $8M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $105M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $107M |
| Common Stock | $33.0K |
| Additional Paid-In Capital | $404M |
| Retained Earnings | -$324M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $73.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $80M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $80M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $187M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$121M |