| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $115M | — | $58M | — | 99.8% |
| Op. Income | -$61M | — | -$48M | — | -28.7% |
| Gross Margin | 80.8% | — | 72.9% | — | 8.0pp |
| Net Margin | -56.1% | — | -83.0% | — | 26.9pp |
| EPS (Diluted) | $-1.94 | — | $-1.73 | — | -12.1% |
| Free Cash Flow | $6M | — | $1M | — | 394.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $115M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $93M |
| R&D Expenses | $25M |
| Selling & Marketing | $29M |
| General & Administrative | $92M |
| SG&A Expenses | $121M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $155M |
| Cost & Expenses | $177M |
| OPERATING INCOME | -$61M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $538.0K |
| Other Income/Expenses | -$600.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$62M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$65M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$65M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$65M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$61M |
| EBITDA | -$52M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$65M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $40M |
| Deferred Income Tax | -$45.0K |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | $7M |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | -$53M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$54M |
| Net Debt Issuance | $176M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $187M |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | $140M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $255M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $112M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $379M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $42M |
| Intangible Assets | $94M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $139M |
| TOTAL ASSETS | $518M |
| Account Payables | $47M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $11M |
| Other Current Liabilities | $20M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $191M |
| Long-Term Debt | $195M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $45M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $241M |
| TOTAL LIABILITIES | $432M |
| Common Stock | $35.0K |
| Additional Paid-In Capital | $432M |
| Retained Earnings | -$345M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$104.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $87M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $87M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $518M |
| Total Debt | $195M |
| Net Debt | -$60M |