| Metric | FY 2019 | Prior Q | FY 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $50M | — | $27M | — | 83.6% |
| Op. Income | -$64M | — | -$62M | — | -3.4% |
| Gross Margin | 69.3% | — | 76.0% | — | -6.8pp |
| Net Margin | -125.0% | — | -225.9% | — | 100.9pp |
| EPS (Diluted) | $-2.85 | — | $-3.48 | — | 18.1% |
| Free Cash Flow | -$31M | — | -$43M | — | 27.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $50M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $34M |
| R&D Expenses | $23M |
| Selling & Marketing | $24M |
| General & Administrative | $47M |
| SG&A Expenses | $71M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $98M |
| Cost & Expenses | $114M |
| OPERATING INCOME | -$64M |
| Interest Income | $549.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $541.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$64M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$62M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$62M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$62M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$64M |
| EBITDA | -$58M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$62M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $21M |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $35.0K |
| Change in Working Capital | $7M |
| OPERATING CASH FLOW | -$30M |
| Capital Expenditure | -$770.0K |
| Acquisitions (Net) | -$883.0K |
| Purchases of Investments | $770.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $14M |
| Other Investing Activities | -$770.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $12M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $764.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $25M |
| FREE CASH FLOW | -$31M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $44M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $32M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $81M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $27M |
| TOTAL ASSETS | $109M |
| Account Payables | $17M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $60M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $61M |
| Common Stock | $26.0K |
| Additional Paid-In Capital | $280M |
| Retained Earnings | -$232M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $46.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $47M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $47M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $109M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$44M |