| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $114M | $99M | $85M | 16.0% | 35.3% |
| Op. Income | $20M | $88M | $17M | -77.4% | 18.1% |
| Gross Margin | 42.7% | 91.7% | 41.0% | -49.0pp | 1.7pp |
| Net Margin | 12.9% | 17.5% | 14.4% | -4.6pp | -1.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.41 | $0.48 | $0.36 | -14.6% | 13.9% |
| Free Cash Flow | $11M | $11M | $44M | 8.0% | -74.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $114M |
| Cost of Revenue | $66M |
| GROSS PROFIT | $49M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $29M |
| Cost & Expenses | $95M |
| OPERATING INCOME | $20M |
| Interest Income | $96M |
| Interest Expense | $48M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $557.0K |
| EBIT | $20M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $114M |
| Cost of Revenue | $66M |
| GROSS PROFIT | $49M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $29M |
| Cost & Expenses | $95M |
| OPERATING INCOME | $20M |
| Interest Income | $96M |
| Interest Expense | $48M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $557.0K |
| EBIT | $20M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $15M |
| Depreciation & Amortization | $557.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $168.0K |
| Other Non-Cash Items | -$6M |
| Change in Working Capital | $826.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$84.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$197M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$197M |
| Net Debt Issuance | $205M |
| Common Stock Repurchased | -$266.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$414.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $206M |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | $21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $47M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $120M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $167M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $12M |
| Long-Term Investments | $4.6B |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $93M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.7B |
| TOTAL ASSETS | $4.9B |
| Account Payables | $138M |
| Short-Term Debt | $237M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $375M |
| Long-Term Debt | $4.0B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $374.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $4.4B |
| Common Stock | $335.0K |
| Additional Paid-In Capital | $311M |
| Retained Earnings | $161M |
| Treasury Stock | -$3M |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $471M |
| Minority Interest | $3M |
| TOTAL EQUITY | $475M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.9B |
| Total Debt | $4.3B |
| Net Debt | $4.2B |