| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $85M | $80M | — | 6.2% | — |
| Op. Income | $17M | $15M | — | 14.0% | — |
| Gross Margin | 41.0% | 41.2% | — | -0.2pp | — |
| Net Margin | 14.4% | 13.4% | — | 1.0pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.36 | $0.31 | — | 16.1% | — |
| Free Cash Flow | $44M | -$12M | — | 470.4% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $85M |
| Cost of Revenue | $50M |
| GROSS PROFIT | $35M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $76M |
| Interest Expense | $50M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $518.0K |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $85M |
| Cost of Revenue | $50M |
| GROSS PROFIT | $35M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $76M |
| Interest Expense | $50M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $518.0K |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $12M |
| Depreciation & Amortization | $518.0K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $664.0K |
| Other Non-Cash Items | $16M |
| Change in Working Capital | $14M |
| OPERATING CASH FLOW | $44M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$141M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$141M |
| Net Debt Issuance | $92M |
| Common Stock Repurchased | -$1.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $91M |
| FREE CASH FLOW | $44M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $34M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $88M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $122M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $9M |
| Long-Term Investments | $3.8B |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $45M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.8B |
| TOTAL ASSETS | $4.0B |
| Account Payables | $95M |
| Short-Term Debt | $236M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $331M |
| Long-Term Debt | $3.2B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.5B |
| Common Stock | $329.0K |
| Additional Paid-In Capital | $303M |
| Retained Earnings | $99M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $402M |
| Minority Interest | $4M |
| TOTAL EQUITY | $405M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.0B |
| Total Debt | $3.5B |
| Net Debt | $3.4B |