| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $31.8K | $9M | $0 | -99.6% | — |
| Op. Income | -$5M | $3M | -$1M | -253.5% | -271.0% |
| Gross Margin | -1220.8% | 99.7% | — | -1320.6pp | — |
| Net Margin | -19607.1% | 21.8% | — | -19628.9pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.17 | $0.06 | $0.07 | -408.5% | -338.8% |
| Free Cash Flow | -$6M | -$7M | -$272.5K | 17.5% | -1939.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $31.8K |
| Cost of Revenue | $419.6K |
| GROSS PROFIT | -$387.9K |
| R&D Expenses | $16.8K |
| Selling & Marketing | -$83.8K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $83.9K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $1.9K |
| Interest Expense | $893.1K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $287.5K |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $287.5K |
| Stock-Based Compensation | $79.8K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $269.3K |
| Change in Working Capital | $91.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$55.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$36.5K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$55.8K |
| Net Debt Issuance | -$9M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $10M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $52.8K |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $14M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $628.5K |
| Long-Term Investments | $451.9K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $21M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $22M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $32M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $119.4K |
| TOTAL LIABILITIES | $32M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $159M |
| Retained Earnings | -$170M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$661.4K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$11M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $21M |
| Total Debt | $22M |
| Net Debt | $16M |