| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $50.7K | $40.8K | $9M | 24.2% | -99.4% |
| Op. Income | -$1M | -$7M | $3M | 82.3% | -136.0% |
| Gross Margin | 70.4% | 24.8% | 99.7% | 45.6pp | -29.3pp |
| Net Margin | -65749.0% | -17833.6% | 21.8% | -47915.4pp | -65770.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.93 | $-0.20 | $0.06 | -365.0% | -1787.8% |
| Free Cash Flow | -$19M | -$4M | -$7M | -348.1% | -186.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $50.7K |
| Cost of Revenue | $15.0K |
| GROSS PROFIT | $35.7K |
| R&D Expenses | $356.8K |
| Selling & Marketing | $80.9K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | -$1M |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $451.9K |
| Other Income/Expenses | -$32M |
| INCOME BEFORE TAX | -$33M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$33M |
| D&A | $67.7K |
| EBIT | -$33M |
| EBITDA | -$33M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$33M |
| Depreciation & Amortization | $67.7K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $19M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$19M |
| Capital Expenditure | -$33.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $225.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $17.3K |
| Net Debt Issuance | $5M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $632.9K |
| NET CASH FROM FINANCING | $16M |
| FREE CASH FLOW | -$19M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $84.7K |
| Inventory | $8M |
| Other Current Assets | $27M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $38M |
| PP&E (Net) | $457.1K |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $757.7K |
| Long-Term Investments | $452.6K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $87.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $45M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $204.4K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $21M |
| Long-Term Debt | $339.5K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $32M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $32M |
| TOTAL LIABILITIES | $53M |
| Common Stock | $3.6K |
| Additional Paid-In Capital | $211M |
| Retained Earnings | -$217M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$8M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $45M |
| Total Debt | $13M |
| Net Debt | $10M |