| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $166M | $167M | $176M | -0.7% | -5.6% |
| Op. Income | $12M | $14M | $17M | -12.6% | -26.0% |
| Gross Margin | 41.4% | 40.9% | 42.9% | 0.4pp | -1.5pp |
| Net Margin | 7.1% | 7.1% | 8.5% | -0.1pp | -1.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.20 | $0.20 | $0.25 | 0.0% | -20.0% |
| Free Cash Flow | $5M | $13M | $6M | -58.9% | -1.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $166M |
| Cost of Revenue | $97M |
| GROSS PROFIT | $69M |
| R&D Expenses | $32M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | $870.0K |
| Operating Expenses | $56M |
| Cost & Expenses | $154M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $252.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $889.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $166M |
| Cost of Revenue | $97M |
| GROSS PROFIT | $69M |
| R&D Expenses | $32M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | $870.0K |
| Operating Expenses | $56M |
| Cost & Expenses | $154M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $252.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $889.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $12M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | -$900.0K |
| Other Non-Cash Items | $293.0K |
| Change in Working Capital | -$17M |
| OPERATING CASH FLOW | $9M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$25M |
| Sales/Maturities of Investments | $38M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $10M |
| Net Debt Issuance | -$5M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$957.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $189M |
| Short-Term Investments | $166M |
| Net Receivables | $143M |
| Inventory | $259M |
| Other Current Assets | $35M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $792M |
| PP&E (Net) | $137M |
| Goodwill | $215M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $120M |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $483M |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $50M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $58M |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $155M |
| Long-Term Debt | $225M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $646.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $263M |
| TOTAL LIABILITIES | $419M |
| Common Stock | $602.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$435M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $856M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $856M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $263M |
| Net Debt | $74M |