| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $154M | $154M | $156M | -0.2% | -1.9% |
| Op. Income | $10M | $13M | $17M | -26.8% | -40.6% |
| Gross Margin | 40.4% | 40.9% | 42.2% | -0.5pp | -1.8pp |
| Net Margin | 5.7% | 83.8% | 8.5% | -78.1pp | -2.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.17 | $2.01 | $0.24 | -91.5% | -29.2% |
| Free Cash Flow | $7M | $30M | $14M | -77.0% | -49.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $154M |
| Cost of Revenue | $91M |
| GROSS PROFIT | $62M |
| R&D Expenses | $28M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $52M |
| Cost & Expenses | $144M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$802.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $263.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $154M |
| Cost of Revenue | $91M |
| GROSS PROFIT | $62M |
| R&D Expenses | $28M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $52M |
| Cost & Expenses | $144M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$802.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $263.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $9M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $191.0K |
| Other Non-Cash Items | $226.0K |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | $14M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | -$30M |
| Purchases of Investments | -$3M |
| Sales/Maturities of Investments | $40M |
| Other Investing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$762.0K |
| Net Debt Issuance | -$20M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$27M |
| FREE CASH FLOW | $7M |
| Net Change in Cash | -$14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $141M |
| Short-Term Investments | $112M |
| Net Receivables | $138M |
| Inventory | $226M |
| Other Current Assets | $27M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $643M |
| PP&E (Net) | $140M |
| Goodwill | $215M |
| Intangible Assets | $50M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $116M |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $524M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $62M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $133M |
| Other Current Liabilities | $19M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $267M |
| Long-Term Debt | $255M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $7M |
| Other Non-Current Liabilities | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $315M |
| TOTAL LIABILITIES | $582M |
| Common Stock | $517.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$493M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $586M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $586M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $292M |
| Net Debt | $151M |