| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $202M | $207M | $229M | -2.8% | -12.0% |
| Op. Income | $80M | $99M | $90M | -19.3% | -11.4% |
| Gross Margin | 52.1% | 71.2% | 53.0% | -19.1pp | -0.9pp |
| Net Margin | 25.9% | 35.1% | 30.4% | -9.2pp | -4.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.74 | $1.01 | $0.94 | -26.7% | -21.3% |
| Free Cash Flow | $66M | $102M | $108M | -35.0% | -38.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $202M |
| Cost of Revenue | $96M |
| GROSS PROFIT | $105M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $122M |
| OPERATING INCOME | $80M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | -$10M |
| INCOME BEFORE TAX | $69M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $52M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $52M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $52M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $82M |
| EBITDA | $93M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $202M |
| Cost of Revenue | $96M |
| GROSS PROFIT | $105M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $122M |
| OPERATING INCOME | $80M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | -$10M |
| INCOME BEFORE TAX | $69M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $52M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $52M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $52M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $82M |
| EBITDA | $93M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $52M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $5M |
| Other Non-Cash Items | -$13M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $67M |
| Capital Expenditure | -$959.0K |
| Acquisitions (Net) | $880.0K |
| Purchases of Investments | -$7M |
| Sales/Maturities of Investments | $9M |
| Other Investing Activities | -$880.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $1M |
| Net Debt Issuance | -$15M |
| Common Stock Repurchased | -$40M |
| Common Dividends Paid | -$17M |
| Other Financing Activities | -$27M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$97M |
| FREE CASH FLOW | $66M |
| Net Change in Cash | -$28M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $38M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $84M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $131M |
| PP&E (Net) | $21M |
| Goodwill | $982M |
| Intangible Assets | $1.3B |
| Long-Term Investments | $466.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $92M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.4B |
| TOTAL ASSETS | $2.5B |
| Account Payables | $51M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $281M |
| Long-Term Debt | $986M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $108M |
| Other Non-Current Liabilities | $101M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $805.0K |
| Additional Paid-In Capital | $705M |
| Retained Earnings | $609M |
| Treasury Stock | -$285M |
| Accum. Other Comp. Income | $35M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.5B |
| Total Debt | $986M |
| Net Debt | $947M |