| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $226M | $220M | $210M | 2.7% | 7.6% |
| Op. Income | $120M | $111M | $80M | 8.8% | 50.4% |
| Gross Margin | 74.0% | 73.7% | 72.0% | 0.3pp | 2.0pp |
| Net Margin | 36.3% | 33.8% | 24.8% | 2.5pp | 11.5pp |
| EPS (Diluted) | $1.24 | $1.12 | $0.77 | 10.7% | 61.0% |
| Free Cash Flow | $100M | $79M | $90M | 26.1% | 11.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $226M |
| Cost of Revenue | $59M |
| GROSS PROFIT | $167M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $37M |
| General & Administrative | $62M |
| SG&A Expenses | $99M |
| Other Expenses | -$52M |
| Operating Expenses | $47M |
| Cost & Expenses | $105M |
| OPERATING INCOME | $120M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $20M |
| Other Income/Expenses | -$13M |
| INCOME BEFORE TAX | $108M |
| Income Tax Expense | $26M |
| Net Income from Continuing Ops | $82M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $82M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $82M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $127M |
| EBITDA | $135M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $226M |
| Cost of Revenue | $59M |
| GROSS PROFIT | $167M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $37M |
| General & Administrative | $62M |
| SG&A Expenses | $99M |
| Other Expenses | -$52M |
| Operating Expenses | $47M |
| Cost & Expenses | $105M |
| OPERATING INCOME | $120M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $20M |
| Other Income/Expenses | -$13M |
| INCOME BEFORE TAX | $108M |
| Income Tax Expense | $26M |
| Net Income from Continuing Ops | $82M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $82M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $82M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $127M |
| EBITDA | $135M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $82M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $11M |
| Other Non-Cash Items | -$25M |
| Change in Working Capital | $19M |
| OPERATING CASH FLOW | $101M |
| Capital Expenditure | -$398.0K |
| Acquisitions (Net) | $8M |
| Purchases of Investments | -$8M |
| Sales/Maturities of Investments | $9M |
| Other Investing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$68.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | -$27M |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$31M |
| FREE CASH FLOW | $100M |
| Net Change in Cash | $69M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $188M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $97M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $293M |
| PP&E (Net) | $14M |
| Goodwill | $982M |
| Intangible Assets | $1.3B |
| Long-Term Investments | $35M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.3B |
| TOTAL ASSETS | $2.6B |
| Account Payables | $61M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $201M |
| Long-Term Debt | $983M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $152M |
| Other Non-Current Liabilities | $102M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $837.0K |
| Additional Paid-In Capital | $747M |
| Retained Earnings | $876M |
| Treasury Stock | -$471M |
| Accum. Other Comp. Income | $22M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.6B |
| Total Debt | $983M |
| Net Debt | $794M |