| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $216M | $206M | $201M | 4.9% | 7.2% |
| Op. Income | $85M | $86M | $75M | -1.7% | 13.7% |
| Gross Margin | 71.9% | 7.9% | 69.1% | 64.0pp | 2.7pp |
| Net Margin | 25.8% | 26.8% | 24.5% | -1.0pp | 1.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.84 | $0.82 | $0.71 | 2.4% | 18.3% |
| Free Cash Flow | $68M | $96M | $64M | -29.2% | 7.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $216M |
| Cost of Revenue | $61M |
| GROSS PROFIT | $155M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $49M |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | $21M |
| Operating Expenses | $70M |
| Cost & Expenses | $131M |
| OPERATING INCOME | $85M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $20M |
| Other Income/Expenses | -$13M |
| INCOME BEFORE TAX | $72M |
| Income Tax Expense | $16M |
| Net Income from Continuing Ops | $56M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $56M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $56M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $92M |
| EBITDA | $99M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $216M |
| Cost of Revenue | $61M |
| GROSS PROFIT | $155M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $49M |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | $21M |
| Operating Expenses | $70M |
| Cost & Expenses | $131M |
| OPERATING INCOME | $85M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $20M |
| Other Income/Expenses | -$13M |
| INCOME BEFORE TAX | $72M |
| Income Tax Expense | $16M |
| Net Income from Continuing Ops | $56M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $56M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $56M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $92M |
| EBITDA | $99M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $56M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $6M |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$14M |
| OPERATING CASH FLOW | $69M |
| Capital Expenditure | -$500.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$709.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $299.0K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$910.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | -$22M |
| Other Financing Activities | -$89M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$111M |
| FREE CASH FLOW | $68M |
| Net Change in Cash | -$44M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $80M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $97M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $184M |
| PP&E (Net) | $18M |
| Goodwill | $982M |
| Intangible Assets | $1.3B |
| Long-Term Investments | $34M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.3B |
| TOTAL ASSETS | $2.5B |
| Account Payables | $62M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $211M |
| Long-Term Debt | $990M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $133M |
| Other Non-Current Liabilities | $94M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $832.0K |
| Additional Paid-In Capital | $736M |
| Retained Earnings | $770M |
| Treasury Stock | -$458M |
| Accum. Other Comp. Income | $28M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.5B |
| Total Debt | $990M |
| Net Debt | $910M |