| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $54M | — | $50M | — | 8.5% |
| Op. Income | $6M | — | $8M | — | -27.7% |
| Gross Margin | 43.7% | — | 42.3% | — | 1.4pp |
| Net Margin | 5.2% | — | 11.1% | — | -5.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.18 | — | $0.35 | — | -50.0% |
| Free Cash Flow | -$7M | — | -$15M | — | 49.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $54M |
| Cost of Revenue | $31M |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $48M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $45M |
| Interest Expense | $30M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $511.3K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $54M |
| Cost of Revenue | $31M |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $48M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $45M |
| Interest Expense | $30M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $511.3K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $511.3K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | -$10M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$96M |
| Sales/Maturities of Investments | $60M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$36M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$44M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $95M |
| Short-Term Investments | $111M |
| Net Receivables | $58M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $271M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $841M |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $851M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $964M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $968M |
| Long-Term Debt | $68M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $86M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $76M |
| Additional Paid-In Capital | $76M |
| Retained Earnings | -$8M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$76M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $68M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $68M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $68M |
| Net Debt | -$27M |