| Metric | Q4 2018 | Q3 2018 | Q4 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $100.0K | $44.0K | — | 127.3% | — |
| Op. Income | -$128.8K | -$283.7K | — | 54.6% | — |
| Gross Margin | 90.0% | 79.5% | — | 10.5pp | — |
| Net Margin | -421.3% | -1235.4% | — | 814.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $-1.60 | $-3.58 | — | 55.3% | — |
| Free Cash Flow | -$224.2K | -$384.7K | — | 41.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $100.0K |
| Cost of Revenue | $10.0K |
| GROSS PROFIT | $90.0K |
| R&D Expenses | $51.5K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | -$973.4K |
| SG&A Expenses | -$973.4K |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $228.8K |
| Cost & Expenses | $228.8K |
| OPERATING INCOME | -$128.8K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $292.5K |
| Other Income/Expenses | -$292.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$421.3K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$421.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$421.3K |
| Net Income Deductions | -$157.3K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$264.0K |
| D&A | -$22M |
| EBIT | -$22M |
| EBITDA | -$128.8K |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$421.3K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $403.1K |
| Change in Working Capital | -$206.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$224.2K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$224.2K |
| Net Change in Cash | -$224.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $499.9K |
| Short-Term Investments | $17.2K |
| Net Receivables | $15.0K |
| Inventory | -$15.0K |
| Other Current Assets | $26.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $558.7K |
| PP&E (Net) | $5.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.0K |
| TOTAL ASSETS | $558.7K |
| Account Payables | $13.1K |
| Short-Term Debt | $485.4K |
| Deferred Revenue | $7.1K |
| Other Current Liabilities | $462.5K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $975.2K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $975.2K |
| Common Stock | $11.1K |
| Additional Paid-In Capital | $41M |
| Retained Earnings | -$42M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$19.3K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$416.5K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$416.5K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $558.7K |
| Total Debt | $485.4K |
| Net Debt | -$14.5K |