| Metric | Q3 2019 | Q2 2019 | Q3 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $63.0K | — | $44.0K | — | 43.2% |
| Op. Income | -$267.0K | — | -$283.7K | — | 5.9% |
| Gross Margin | 98.4% | — | 79.5% | — | 18.9pp |
| Net Margin | -450.8% | — | -1235.4% | — | 784.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.35 | — | $-3.58 | — | 90.2% |
| Free Cash Flow | -$46.0K | — | -$384.7K | — | 88.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $63.0K |
| Cost of Revenue | $1.0K |
| GROSS PROFIT | $62.0K |
| R&D Expenses | $82.0K |
| Selling & Marketing | $57.0K |
| General & Administrative | $190.0K |
| SG&A Expenses | $247.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $329.0K |
| Cost & Expenses | $330.0K |
| OPERATING INCOME | -$267.0K |
| Interest Income | $1.0K |
| Interest Expense | $3.0K |
| Other Income/Expenses | -$21.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$288.0K |
| Income Tax Expense | -$4.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$284.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$284.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$284.0K |
| D&A | $19.0K |
| EBIT | -$267.0K |
| EBITDA | -$267.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$284.0K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $240.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$44.0K |
| Capital Expenditure | -$2.0K |
| Acquisitions (Net) | $174.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $1.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $174.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $174.0K |
| FREE CASH FLOW | -$46.0K |
| Net Change in Cash | $130.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $166.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $61.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $230.0K |
| PP&E (Net) | $5.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.0K |
| TOTAL ASSETS | $235.0K |
| Account Payables | $43.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $167.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $13M |
| Retained Earnings | -$14M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $235.0K |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$166.0K |