| Metric | Q3 2016 | Q2 2016 | Q3 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | — | — | — |
| Op. Income | -$733.3K | -$1M | — | 36.9% | — |
| EPS (Diluted) | $-14.33 | $-26.41 | — | 45.7% | — |
| Free Cash Flow | -$284.7K | -$369.1K | — | 22.9% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $155.3K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $577.9K |
| SG&A Expenses | $577.9K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $733.3K |
| Cost & Expenses | $733.3K |
| OPERATING INCOME | -$733.3K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $367.2K |
| Other Income/Expenses | $57.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$675.4K |
| Income Tax Expense | -$53.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$675.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $425.1K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | -$4.9K |
| EBIT | -$733.3K |
| EBITDA | -$733.3K |
| EPS | -$14 |
| EPS Diluted | -$14 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | -$4.9K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $405.4K |
| Change in Working Capital | $414.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$285.2K |
| Capital Expenditure | $474 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $474 |
| Net Debt Issuance | -$701.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $81.9K |
| FREE CASH FLOW | -$284.7K |
| Net Change in Cash | -$202.8K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $71.8K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5.6K |
| Inventory | -$5.6K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $77.3K |
| PP&E (Net) | $17.7K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $17.7K |
| TOTAL ASSETS | $95.1K |
| Account Payables | $129.4K |
| Short-Term Debt | $290.4K |
| Deferred Revenue | $87.9K |
| Other Current Liabilities | $67.6K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $507.7K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $507.7K |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $12M |
| Retained Earnings | -$13M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$43.2K |
| Other Equity | $2.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$412.7K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$412.7K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $95.1K |
| Total Debt | $290.4K |
| Net Debt | $218.6K |