| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | $10M | $10M | -1.4% | -4.5% |
| Op. Income | $3M | $3M | $3M | -2.7% | -15.7% |
| Gross Margin | 61.5% | 61.6% | 62.6% | -0.1pp | -1.0pp |
| Net Margin | 36.3% | 49.9% | 43.0% | -13.6pp | -6.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.37 | $0.52 | $0.46 | -28.8% | -19.6% |
| Free Cash Flow | $705.0K | $5M | $3M | -86.1% | -78.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $487.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $343.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $487.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $343.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $343.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$410.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $705.0K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$8M |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$150.0K |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | $705.0K |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $56M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $66M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $97.0K |
| Long-Term Investments | $59M |
| Tax Assets | $13M |
| Other Non-Current Assets | -$12M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $65M |
| TOTAL ASSETS | $130M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $16M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $22M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $6M |
| Deferred Tax Liabilities | $13M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $23M |
| TOTAL LIABILITIES | $45M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $991.0K |
| Retained Earnings | $99M |
| Treasury Stock | -$15M |
| Accum. Other Comp. Income | -$286.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $86M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $86M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $130M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | $2M |