| Metric | FY 2016 | Prior Q | FY 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $35M | — | $36M | — | -2.8% |
| Op. Income | $2M | — | $2M | — | -21.6% |
| Gross Margin | 54.5% | — | 55.1% | — | -0.6pp |
| Net Margin | 21.1% | — | 20.5% | — | 0.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.75 | — | $0.74 | — | 1.4% |
| Free Cash Flow | $42.0K | — | -$1M | — | 103.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $35M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $12M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $33M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $8M |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $35M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $12M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $33M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $8M |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | -$8M |
| Change in Working Capital | $377.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $10M |
| Other Investing Activities | $6M |
| NET CASH FROM INVESTING | $12M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$796.0K |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | $42.0K |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $4M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $306.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $20M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $58M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $67M |
| TOTAL ASSETS | $87M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $21M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $26M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $5M |
| Deferred Tax Liabilities | $21M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $26M |
| TOTAL LIABILITIES | $52M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $991.0K |
| Retained Earnings | $36M |
| Treasury Stock | -$3M |
| Accum. Other Comp. Income | $125.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $35M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $35M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $87M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$13M |