| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $49M | — | $58M | — | -16.3% |
| Op. Income | $9M | — | -$32M | — | 126.5% |
| Gross Margin | 64.6% | — | 91.0% | — | -26.4pp |
| Net Margin | 77.6% | — | -39.9% | — | 117.5pp |
| EPS (Diluted) | $3.79 | — | $-2.32 | — | 263.4% |
| Free Cash Flow | $9M | — | -$9M | — | 192.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $49M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $31M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $11M |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $40M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $53M |
| INCOME BEFORE TAX | $61M |
| Income Tax Expense | $24M |
| Net Income from Continuing Ops | $38M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $38M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $38M |
| D&A | $593.0K |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $49M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $31M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $11M |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $40M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $53M |
| INCOME BEFORE TAX | $61M |
| Income Tax Expense | $24M |
| Net Income from Continuing Ops | $38M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $38M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $38M |
| D&A | $593.0K |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $38M |
| Depreciation & Amortization | $593.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $24M |
| Other Non-Cash Items | -$52M |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$2M |
| Purchases of Investments | -$29M |
| Sales/Maturities of Investments | $38M |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | $4M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$90.0K |
| Common Dividends Paid | -$24M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$24M |
| FREE CASH FLOW | $9M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $644.0K |
| Short-Term Investments | $19M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $26M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $56M |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | -$3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $62M |
| TOTAL ASSETS | $88M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $22M |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $31M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $5M |
| Deferred Tax Liabilities | $19M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $23M |
| TOTAL LIABILITIES | $55M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $991.0K |
| Retained Earnings | $32M |
| Treasury Stock | -$444.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $63.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $33M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $33M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $88M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$644.0K |