| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $58M | — | $69M | — | -16.0% |
| Op. Income | -$32M | — | $24M | — | -232.9% |
| Gross Margin | 91.0% | — | 91.5% | — | -0.5pp |
| Net Margin | -39.9% | — | 33.1% | — | -73.0pp |
| EPS (Diluted) | $-2.32 | — | $2.30 | — | -200.9% |
| Free Cash Flow | -$9M | — | $13M | — | -171.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $58M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $53M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $28M |
| SG&A Expenses | $37M |
| Other Expenses | $48M |
| Operating Expenses | $85M |
| Cost & Expenses | $90M |
| OPERATING INCOME | -$32M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $837.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$31M |
| Income Tax Expense | -$8M |
| Net Income from Continuing Ops | -$23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$23M |
| D&A | $726.0K |
| EBIT | -$32M |
| EBITDA | -$31M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$23M |
| Depreciation & Amortization | $726.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$8M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $20M |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | -$817.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$48M |
| Sales/Maturities of Investments | $70M |
| Other Investing Activities | -$736.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $21M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$39M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$39M |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | -$27M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $24M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $55M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $792.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | -$9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $60M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $22M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $34M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $5M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $39M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $991.0K |
| Retained Earnings | $20M |
| Treasury Stock | -$354.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$2.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $21M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $21M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $60M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$16M |