| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $54M | $44M | $45M | 20.4% | 20.4% |
| Op. Income | -$15M | -$25M | -$26M | 42.2% | 44.0% |
| Gross Margin | 44.0% | 38.3% | 44.9% | 5.6pp | -0.9pp |
| Net Margin | -20.2% | -65.5% | -89.9% | 45.4pp | 69.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.15 | $-0.44 | $-0.58 | 65.8% | 74.0% |
| Free Cash Flow | -$31M | -$44M | -$85M | 29.6% | 63.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $54M |
| Cost of Revenue | $30M |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $22M |
| Selling & Marketing | $15M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | -$10M |
| Operating Expenses | $38M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | -$15M |
| Interest Income | $618.5K |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$592.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$15M |
| Income Tax Expense | -$4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | -$8M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | -$3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $16M |
| Change in Working Capital | -$20M |
| OPERATING CASH FLOW | -$12M |
| Capital Expenditure | -$19M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$11M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$18M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | $61M |
| FREE CASH FLOW | -$31M |
| Net Change in Cash | $29M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $183M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $35M |
| Inventory | $68M |
| Other Current Assets | $69M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $355M |
| PP&E (Net) | $187M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $39M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $14M |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $249M |
| TOTAL ASSETS | $604M |
| Account Payables | $50M |
| Short-Term Debt | $23M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $29M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $128M |
| Long-Term Debt | $179M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $222M |
| TOTAL LIABILITIES | $350M |
| Common Stock | $28M |
| Additional Paid-In Capital | $757M |
| Retained Earnings | -$616M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $85M |
| Other Equity | -$1.2K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $254M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $254M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $604M |
| Total Debt | $235M |
| Net Debt | $53M |