| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | — | $3M | — | -62.8% |
| Op. Income | -$6M | — | -$258.8K | — | -2065.2% |
| Gross Margin | -94.3% | — | 68.8% | — | -163.2pp |
| Net Margin | -388.2% | — | -10.4% | — | -377.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.61 | — | $-0.06 | — | -992.4% |
| Free Cash Flow | -$6M | — | -$5M | — | -21.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | -$956.7K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $644.0K |
| Interest Expense | $180.3K |
| Other Income/Expenses | $463.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$265.8K |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$737.7K |
| Change in Working Capital | -$925.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $413.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$16.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | $33M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | $27M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $14M |
| Net Receivables | $653.4K |
| Inventory | $291.6K |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $33M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $653.4K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $126.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $13M |
| TOTAL ASSETS | $46M |
| Account Payables | $990.6K |
| Short-Term Debt | $662.8K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $12M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $39M |
| Retained Earnings | -$4M |
| Treasury Stock | -$505.9K |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $453.2K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $34M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $34M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $46M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$11M |