| Metric | Q4 2016 | Q3 2016 | Q4 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | $6M | — | 3.7% | — |
| Op. Income | $2M | $2M | — | 7.1% | — |
| Gross Margin | 90.2% | 94.5% | — | -4.3pp | — |
| Net Margin | 23.2% | 22.6% | — | 0.6pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.56 | $0.54 | — | 3.7% | — |
| Free Cash Flow | $649.0K | $2M | — | -61.1% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $629.0K |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $389.0K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | -$294.0K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $227.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $681.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $326.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $629.0K |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $389.0K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | -$294.0K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $227.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $681.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $326.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $326.0K |
| Stock-Based Compensation | $8.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $466.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $757.0K |
| Capital Expenditure | -$108.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $1.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $12M |
| Other Investing Activities | -$51M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$40M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$308.0K |
| Other Financing Activities | $36M |
| NET CASH FROM FINANCING | $35M |
| FREE CASH FLOW | $649.0K |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $57M |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $73M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $372.0K |
| Intangible Assets | $680.0K |
| Long-Term Investments | $478M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $44M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $532M |
| TOTAL ASSETS | $605M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $20M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $525M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $546M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $546M |
| Common Stock | $6M |
| Additional Paid-In Capital | $21M |
| Retained Earnings | $33M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$779.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $59M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $59M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $605M |
| Total Debt | $20M |
| Net Debt | $10M |