| Metric | Q3 2020 | Q2 2020 | Q3 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $505M | $476M | — | 6.1% | — |
| Op. Income | $44M | $43M | — | 2.1% | — |
| Gross Margin | 18.4% | 20.2% | — | -1.8pp | — |
| Net Margin | 5.1% | 5.9% | — | -0.8pp | — |
| EPS (Diluted) | $1.04 | $1.11 | — | -6.3% | — |
| Free Cash Flow | $99M | -$171M | — | 157.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $505M |
| Cost of Revenue | $412M |
| GROSS PROFIT | $93M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $461M |
| OPERATING INCOME | $44M |
| Interest Income | $164.0K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $40M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $26M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $54M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $505M |
| Cost of Revenue | $412M |
| GROSS PROFIT | $93M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $461M |
| OPERATING INCOME | $44M |
| Interest Income | $164.0K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $40M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $26M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $54M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $26M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $67M |
| OPERATING CASH FLOW | $107M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $2M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $496.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$63M |
| Common Stock Repurchased | -$8M |
| Common Dividends Paid | -$19M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$89M |
| FREE CASH FLOW | $99M |
| Net Change in Cash | $12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $65M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $297M |
| Inventory | $1.0B |
| Other Current Assets | $61M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.6B |
| PP&E (Net) | $329M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $98M |
| Long-Term Investments | $78M |
| Tax Assets | $16M |
| Other Non-Current Assets | $50M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $572M |
| TOTAL ASSETS | $2.2B |
| Account Payables | $130M |
| Short-Term Debt | $93M |
| Deferred Revenue | $8M |
| Other Current Liabilities | $22M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $271M |
| Long-Term Debt | $369M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $28M |
| Other Non-Current Liabilities | $106M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $527M |
| TOTAL LIABILITIES | $798M |
| Common Stock | $324M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$104M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.3B |
| Minority Interest | $43M |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.2B |
| Total Debt | $493M |
| Net Debt | $428M |