| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $368M | $375M | $317M | -2.0% | 16.3% |
| Op. Income | $47M | $26M | $33M | 83.4% | 44.8% |
| Gross Margin | 19.8% | 13.2% | 18.5% | 6.6pp | 1.3pp |
| Net Margin | 9.1% | 5.3% | 7.6% | 3.8pp | 1.5pp |
| EPS (Diluted) | $1.14 | $0.68 | $0.79 | 67.6% | 44.3% |
| Free Cash Flow | $80M | -$810.0K | -$51M | 9929.4% | 256.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $368M |
| Cost of Revenue | $295M |
| GROSS PROFIT | $73M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $24M |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $320M |
| OPERATING INCOME | $47M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $47M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $34M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $49M |
| EBITDA | $49M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $368M |
| Cost of Revenue | $295M |
| GROSS PROFIT | $73M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $24M |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $320M |
| OPERATING INCOME | $47M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $47M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $34M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $49M |
| EBITDA | $49M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $34M |
| Depreciation & Amortization | $46.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $49M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $83M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $50.0K |
| Purchases of Investments | -$111M |
| Sales/Maturities of Investments | $39M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$74M |
| Net Debt Issuance | -$368.0K |
| Common Stock Repurchased | -$5M |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$10M |
| FREE CASH FLOW | $80M |
| Net Change in Cash | -$983.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $396M |
| Short-Term Investments | $90M |
| Net Receivables | $199M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$774M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $49M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.2B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$1.2B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $2.1B |
| Account Payables | $98M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$146M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $102M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$102M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $1.8B |
| Common Stock | $472.0K |
| Additional Paid-In Capital | $116M |
| Retained Earnings | $590M |
| Treasury Stock | -$265M |
| Accum. Other Comp. Income | -$77M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $365M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $365M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.1B |
| Total Debt | $102M |
| Net Debt | -$295M |