| Metric | Q3 2017 | Q2 2017 | Q3 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $26M | $31M | $16M | -17.3% | 58.9% |
| Op. Income | $3M | $2M | -$1M | 75.9% | 315.8% |
| Gross Margin | 40.5% | 28.3% | 24.3% | 12.2pp | 16.2pp |
| Net Margin | 8.4% | 7.8% | -11.2% | 0.6pp | 19.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.24 | $0.28 | $-0.21 | -14.3% | 214.3% |
| Free Cash Flow | $2M | $2M | $817.0K | -23.4% | 117.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | -$3.0K |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $214.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$79.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $795.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $152.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | -$3.0K |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $214.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$79.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $795.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $152.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $152.0K |
| Stock-Based Compensation | $264.0K |
| Deferred Income Tax | -$324.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$147.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $606.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $91M |
| Short-Term Investments | $3M |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $30M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $159M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $18M |
| TOTAL ASSETS | $177M |
| Account Payables | $22M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $31M |
| Other Current Liabilities | $24M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $77M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $6M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $83M |
| Common Stock | $94M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $187M |
| Other Equity | -$187M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $94M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $94M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $177M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$91M |