| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $7M | $4M | -48.2% | -13.8% |
| Op. Income | -$1M | -$6M | $437.5K | 77.0% | -420.8% |
| Gross Margin | 17.7% | -45.2% | 25.0% | 62.9pp | -7.3pp |
| Net Margin | -22.4% | -89.9% | 2.9% | 67.5pp | -25.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.09 | $-0.72 | $0.01 | 87.1% | -762.9% |
| Free Cash Flow | $2M | $6M | $7M | -67.2% | -72.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $663.5K |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $760.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $406.5K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$198.5K |
| Income Tax Expense | $641.5K |
| Net Income from Continuing Ops | -$840.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$840.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$840.0K |
| D&A | $53.0K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$840.0K |
| Depreciation & Amortization | $425.5K |
| Stock-Based Compensation | $169.5K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$904.5K |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$38.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$38.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$6.5K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6.5K |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | -$909.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $53M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $21M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $87M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11M |
| TOTAL ASSETS | $97M |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $16M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $32M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $36M |
| Common Stock | $61M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $61M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $61M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $97M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$48M |