| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $13M | $13M | $13M | 2.8% | -4.2% |
| Op. Income | $4M | $4M | $5M | -0.3% | -12.5% |
| Gross Margin | 47.6% | 62.6% | 60.7% | -15.0pp | -13.1pp |
| Net Margin | 32.6% | 33.7% | 30.6% | -1.0pp | 2.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.15 | $1.16 | $1.12 | -0.9% | 2.7% |
| Free Cash Flow | $5M | $7M | $5M | -33.2% | -0.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $133.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $747.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $972.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $133.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $747.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $972.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $50.0K |
| Deferred Income Tax | -$134.0K |
| Other Non-Cash Items | -$20.0K |
| Change in Working Capital | -$962.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$320.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$320.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | $60.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | -$315.0K |
| Short-Term Investments | $85M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $10M |
| Other Current Assets | $467.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $99M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $14M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $628.0K |
| Other Non-Current Assets | -$628.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $32M |
| TOTAL ASSETS | $130M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $9M |
| Common Stock | $36.0K |
| Additional Paid-In Capital | $432.0K |
| Retained Earnings | $132M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$11M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $122M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $122M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $130M |
| Total Debt | $315.0K |
| Net Debt | $630.0K |