| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $38M | — | $25M | — | 50.7% |
| Op. Income | $12M | — | $9M | — | 32.7% |
| Gross Margin | 59.2% | — | 52.6% | — | 6.6pp |
| Net Margin | 19.6% | — | 23.9% | — | -4.4pp |
| EPS (Diluted) | $2.03 | — | $1.65 | — | 23.0% |
| Free Cash Flow | $11M | — | $6M | — | 97.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $38M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $22M |
| R&D Expenses | $518.0K |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $859.0K |
| Other Income/Expenses | -$762.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $38M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $22M |
| R&D Expenses | $518.0K |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $859.0K |
| Other Income/Expenses | -$762.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $95.0K |
| Deferred Income Tax | -$549.0K |
| Other Non-Cash Items | $70.0K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$256.0K |
| Acquisitions (Net) | -$41M |
| Purchases of Investments | -$500.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $15M |
| Other Investing Activities | -$256.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$27M |
| Net Debt Issuance | $21M |
| Common Stock Repurchased | $27M |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $519.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $18M |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $334.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $17M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $15M |
| Intangible Assets | $35M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $59M |
| TOTAL ASSETS | $76M |
| Account Payables | $925.0K |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $732.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10M |
| Long-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue NC | $777.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $9M |
| Other Non-Current Liabilities | $435.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $26M |
| TOTAL LIABILITIES | $36M |
| Common Stock | $36.0K |
| Additional Paid-In Capital | $721.0K |
| Retained Earnings | $43M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $1.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $41M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $41M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $76M |
| Total Debt | $22M |
| Net Debt | $15M |