| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $29M | — | — | — | — |
| Op. Income | $11M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 56.2% | — | — | — | — |
| Net Margin | 28.4% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $2.02 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $11M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $316.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | -$1.0K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $634.0K |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $316.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | -$1.0K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $634.0K |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $634.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $118.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $690.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$334.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$7M |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | -$5M |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | -$93.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $610.0K |
| Short-Term Investments | $20M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $305.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $28M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $254.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $16M |
| TOTAL ASSETS | $44M |
| Account Payables | $599.0K |
| Short-Term Debt | $441.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $308.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $39.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $37M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$720.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $36M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $36M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $44M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | $4M |