| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $184M | $175M | $164M | 5.4% | 12.4% |
| Op. Income | $11M | $14M | $6M | -21.4% | 88.1% |
| Gross Margin | 47.1% | 47.1% | 46.9% | -0.0pp | 0.1pp |
| Net Margin | 4.2% | 5.9% | 2.1% | -1.7pp | 2.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.14 | $0.17 | $0.04 | -17.6% | 246.5% |
| Free Cash Flow | -$8M | $7M | -$39M | -220.2% | 78.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $184M |
| Cost of Revenue | $97M |
| GROSS PROFIT | $87M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $21M |
| General & Administrative | $54M |
| SG&A Expenses | $75M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $75M |
| Cost & Expenses | $173M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$638.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $184M |
| Cost of Revenue | $97M |
| GROSS PROFIT | $87M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $21M |
| General & Administrative | $54M |
| SG&A Expenses | $75M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $75M |
| Cost & Expenses | $173M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$638.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $416.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$28M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$20M |
| Common Stock Repurchased | -$183.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$65.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$20M |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | -$28M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $116M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $30M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $170M |
| PP&E (Net) | $433M |
| Goodwill | $28M |
| Intangible Assets | $19M |
| Long-Term Investments | $36M |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $532M |
| TOTAL ASSETS | $702M |
| Account Payables | $18M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $68M |
| Other Current Liabilities | $27M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $166M |
| Long-Term Debt | $139M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $663.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $303M |
| TOTAL LIABILITIES | $469M |
| Common Stock | $5.0K |
| Additional Paid-In Capital | $216M |
| Retained Earnings | $15M |
| Treasury Stock | -$365.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $233M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $233M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $702M |
| Total Debt | $323M |
| Net Debt | $207M |