| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $102M | $105M | $78M | -2.8% | 31.4% |
| Op. Income | $3M | $14M | -$2M | -75.1% | 303.3% |
| Gross Margin | 51.8% | 54.4% | 47.9% | -2.6pp | 3.9pp |
| Net Margin | 7.2% | 14.1% | -2.0% | -6.9pp | 9.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.22 | $0.25 | $-0.05 | -12.0% | 566.1% |
| Free Cash Flow | -$34M | -$8M | $7M | -312.8% | -583.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $102M |
| Cost of Revenue | $49M |
| GROSS PROFIT | $53M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $14M |
| General & Administrative | $36M |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | $312.0K |
| Operating Expenses | $50M |
| Cost & Expenses | $99M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $8.0K |
| Interest Expense | $466.0K |
| Other Income/Expenses | -$621.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | -$5M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $102M |
| Cost of Revenue | $49M |
| GROSS PROFIT | $53M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $14M |
| General & Administrative | $36M |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | $312.0K |
| Operating Expenses | $50M |
| Cost & Expenses | $99M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $8.0K |
| Interest Expense | $466.0K |
| Other Income/Expenses | -$621.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | -$5M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$5M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $8M |
| Capital Expenditure | -$42M |
| Acquisitions (Net) | -$259.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $113.0K |
| Other Investing Activities | $1.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$43M |
| Net Debt Issuance | -$462.0K |
| Common Stock Repurchased | -$327.0K |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | -$327.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | -$34M |
| Net Change in Cash | -$27M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $61M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $21M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $109M |
| PP&E (Net) | $335M |
| Goodwill | $17M |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $31M |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $408M |
| TOTAL ASSETS | $517M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $42M |
| Other Current Liabilities | $22M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $118M |
| Long-Term Debt | $46M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $188M |
| TOTAL LIABILITIES | $307M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $144M |
| Retained Earnings | -$2M |
| Treasury Stock | -$365.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $755.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $211M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $211M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $517M |
| Total Debt | $199M |
| Net Debt | $137M |