| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $607M | — | $419M | — | 45.0% |
| Op. Income | $21M | — | $22M | — | -4.4% |
| Gross Margin | 45.4% | — | 50.5% | — | -5.1pp |
| Net Margin | 2.0% | — | 6.2% | — | -4.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.13 | — | $0.38 | — | -65.8% |
| Free Cash Flow | -$8M | — | -$33M | — | 77.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $607M |
| Cost of Revenue | $332M |
| GROSS PROFIT | $276M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $72M |
| General & Administrative | $184M |
| SG&A Expenses | $256M |
| Other Expenses | $49M |
| Operating Expenses | $306M |
| Cost & Expenses | $586M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $18M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $46M |
| EBIT | $28M |
| EBITDA | $74M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $607M |
| Cost of Revenue | $332M |
| GROSS PROFIT | $276M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $72M |
| General & Administrative | $184M |
| SG&A Expenses | $256M |
| Other Expenses | $49M |
| Operating Expenses | $306M |
| Cost & Expenses | $586M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $18M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $46M |
| EBIT | $28M |
| EBITDA | $74M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $12M |
| Depreciation & Amortization | $46M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $5M |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$23M |
| OPERATING CASH FLOW | $49M |
| Capital Expenditure | -$57M |
| Acquisitions (Net) | -$16M |
| Purchases of Investments | -$29M |
| Sales/Maturities of Investments | $29M |
| Other Investing Activities | $29M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$44M |
| Net Debt Issuance | $88M |
| Common Stock Repurchased | -$781.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$516.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $82M |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | $87M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $152M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $31M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $205M |
| PP&E (Net) | $443M |
| Goodwill | $28M |
| Intangible Assets | $19M |
| Long-Term Investments | $31M |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $536M |
| TOTAL ASSETS | $741M |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $86M |
| Other Current Liabilities | $40M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $185M |
| Long-Term Debt | $160M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $663.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $330M |
| TOTAL LIABILITIES | $515M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $151M |
| Retained Earnings | $6M |
| Treasury Stock | -$365.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $226M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $226M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $741M |
| Total Debt | $350M |
| Net Debt | $198M |