| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $414M | — | $452M | — | -8.5% |
| Op. Income | $14M | — | $45M | — | -68.7% |
| Gross Margin | 48.7% | — | 50.5% | — | -1.8pp |
| Net Margin | 2.2% | — | 6.0% | — | -3.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.36 | — | $1.10 | — | -67.3% |
| Free Cash Flow | $7M | — | $29M | — | -75.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $414M |
| Cost of Revenue | $212M |
| GROSS PROFIT | $202M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $42M |
| General & Administrative | $134M |
| SG&A Expenses | $176M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $187M |
| Cost & Expenses | $399M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $306.0K |
| Interest Expense | $4.0K |
| Other Income/Expenses | $847.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | -$83.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $24M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $39M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $414M |
| Cost of Revenue | $212M |
| GROSS PROFIT | $202M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $42M |
| General & Administrative | $134M |
| SG&A Expenses | $176M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $187M |
| Cost & Expenses | $399M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $306.0K |
| Interest Expense | $4.0K |
| Other Income/Expenses | $847.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | -$83.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $24M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $39M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $9M |
| Depreciation & Amortization | $24M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | -$8M |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | -$19M |
| OPERATING CASH FLOW | $19M |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | -$91M |
| Purchases of Investments | -$97M |
| Sales/Maturities of Investments | $91M |
| Other Investing Activities | $91M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$17M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | -$7M |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$10M |
| FREE CASH FLOW | $7M |
| Net Change in Cash | -$8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $46M |
| Short-Term Investments | $51M |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $135M |
| PP&E (Net) | $92M |
| Goodwill | $21M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $5M |
| Tax Assets | $6M |
| Other Non-Current Assets | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $133M |
| TOTAL ASSETS | $268M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $53M |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $99M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $23M |
| TOTAL LIABILITIES | $122M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $167M |
| Retained Earnings | $63M |
| Treasury Stock | -$84M |
| Accum. Other Comp. Income | -$128M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $146M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $146M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $268M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$46M |