| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $452M | — | $436M | — | 3.7% |
| Op. Income | $45M | — | $47M | — | -3.1% |
| Gross Margin | 50.5% | — | 51.2% | — | -0.7pp |
| Net Margin | 6.0% | — | 6.6% | — | -0.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.10 | — | $1.18 | — | -6.8% |
| Free Cash Flow | $29M | — | $30M | — | -4.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $452M |
| Cost of Revenue | $223M |
| GROSS PROFIT | $228M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $35M |
| General & Administrative | $134M |
| SG&A Expenses | $183M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $183M |
| Cost & Expenses | $407M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $258.0K |
| Interest Expense | $6.0K |
| Other Income/Expenses | $543.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $46M |
| Income Tax Expense | $18M |
| Net Income from Continuing Ops | $27M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $341.0K |
| NET INCOME | $27M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $27M |
| D&A | $25M |
| EBIT | $46M |
| EBITDA | $71M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $452M |
| Cost of Revenue | $223M |
| GROSS PROFIT | $228M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $35M |
| General & Administrative | $134M |
| SG&A Expenses | $183M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $183M |
| Cost & Expenses | $407M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $258.0K |
| Interest Expense | $6.0K |
| Other Income/Expenses | $543.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $46M |
| Income Tax Expense | $18M |
| Net Income from Continuing Ops | $27M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $341.0K |
| NET INCOME | $27M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $27M |
| D&A | $25M |
| EBIT | $46M |
| EBITDA | $71M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $27M |
| Depreciation & Amortization | $25M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | $58M |
| Capital Expenditure | -$29M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$90M |
| Sales/Maturities of Investments | $65M |
| Other Investing Activities | $64.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$54M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$36M |
| Other Financing Activities | -$658.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $611.0K |
| FREE CASH FLOW | $29M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $54M |
| Short-Term Investments | $50M |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $133M |
| PP&E (Net) | $100M |
| Goodwill | $21M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $8M |
| Other Non-Current Assets | -$3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $132M |
| TOTAL ASSETS | $266M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $61M |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $105M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $12M |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $19M |
| TOTAL LIABILITIES | $123M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $156M |
| Retained Earnings | $62M |
| Treasury Stock | -$77M |
| Accum. Other Comp. Income | -$111M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $142M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $142M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $266M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$54M |