| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $367M | — | $343M | — | 6.7% |
| Op. Income | $19M | — | $11M | — | 74.3% |
| Gross Margin | 47.2% | — | 45.7% | — | 1.6pp |
| Net Margin | 3.2% | — | 2.4% | — | 0.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.48 | — | $0.32 | — | 50.0% |
| Free Cash Flow | $21M | — | $3M | — | 508.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $367M |
| Cost of Revenue | $193M |
| GROSS PROFIT | $173M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $155M |
| SG&A Expenses | $155M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $155M |
| Cost & Expenses | $348M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $246.0K |
| Interest Expense | $48.0K |
| Other Income/Expenses | $664.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $37M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $367M |
| Cost of Revenue | $193M |
| GROSS PROFIT | $173M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $155M |
| SG&A Expenses | $155M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $155M |
| Cost & Expenses | $348M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $246.0K |
| Interest Expense | $48.0K |
| Other Income/Expenses | $664.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $37M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $12M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | $49M |
| Capital Expenditure | -$29M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$32M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | $36.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$57M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$17M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$723.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$17M |
| FREE CASH FLOW | $21M |
| Net Change in Cash | -$25M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $56M |
| Short-Term Investments | $25M |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $114M |
| PP&E (Net) | $81M |
| Goodwill | $21M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | -$4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $109M |
| TOTAL ASSETS | $223M |
| Account Payables | $47M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $48M |
| Other Current Liabilities | $25.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $102M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $6M |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $15M |
| TOTAL LIABILITIES | $117M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $141M |
| Retained Earnings | $42M |
| Treasury Stock | -$77M |
| Accum. Other Comp. Income | -$78M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $107M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $107M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $223M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$56M |