| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $353M | — | $347M | — | 1.8% |
| Op. Income | $24M | — | $41M | — | -41.7% |
| Gross Margin | 47.3% | — | 50.1% | — | -2.8pp |
| Net Margin | 4.4% | — | 7.9% | — | -3.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.57 | — | $0.97 | — | -41.2% |
| Free Cash Flow | -$7M | — | -$722.0K | — | -862.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $353M |
| Cost of Revenue | $186M |
| GROSS PROFIT | $167M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $143M |
| SG&A Expenses | $143M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $143M |
| Cost & Expenses | $330M |
| OPERATING INCOME | $24M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $26M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $43M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $353M |
| Cost of Revenue | $186M |
| GROSS PROFIT | $167M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $143M |
| SG&A Expenses | $143M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $143M |
| Cost & Expenses | $330M |
| OPERATING INCOME | $24M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $26M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $43M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $16M |
| Depreciation & Amortization | $19M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | -$957.0K |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $40M |
| Capital Expenditure | -$47M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $40M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $57.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $918.0K |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | $34M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $76M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $103M |
| PP&E (Net) | $105M |
| Goodwill | $21M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | -$6M |
| Tax Assets | $6M |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $130M |
| TOTAL ASSETS | $233M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $49M |
| Other Current Liabilities | $416.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $96M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $12M |
| TOTAL LIABILITIES | $108M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $132M |
| Retained Earnings | $22M |
| Treasury Stock | -$30M |
| Accum. Other Comp. Income | -$53M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $125M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $125M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $233M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$76M |