| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $46M | $52M | $41M | -11.9% | 12.5% |
| Op. Income | $10M | $14M | $8M | -32.1% | 14.0% |
| Gross Margin | 28.9% | 33.1% | 32.1% | -4.3pp | -3.2pp |
| Net Margin | 16.5% | 21.6% | 17.7% | -5.1pp | -1.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.27 | $0.40 | $0.26 | -32.5% | 3.8% |
| Free Cash Flow | $5M | $11M | $13M | -50.2% | -59.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $46M |
| Cost of Revenue | $33M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $36M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $79.0K |
| Interest Expense | $63.0K |
| Other Income/Expenses | $16.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $46M |
| Cost of Revenue | $33M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $36M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $79.0K |
| Interest Expense | $63.0K |
| Other Income/Expenses | $16.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$525.0K |
| Other Non-Cash Items | $527.0K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $12M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $114.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$636.0K |
| Common Dividends Paid | -$905.0K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $105M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $27M |
| Inventory | $15M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $150M |
| PP&E (Net) | $165M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $450.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $166M |
| TOTAL ASSETS | $316M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $23M |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $27M |
| TOTAL LIABILITIES | $38M |
| Common Stock | $669.0K |
| Additional Paid-In Capital | $32M |
| Retained Earnings | $302M |
| Treasury Stock | -$56M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $278M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $278M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $316M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$102M |