| Metric | FY 2013 | Prior Q | FY 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $134M | — | $139M | — | -3.4% |
| Op. Income | $22M | — | $24M | — | -10.7% |
| Gross Margin | 23.0% | — | 24.1% | — | -1.1pp |
| Net Margin | 11.1% | — | 11.9% | — | -0.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.53 | — | $2.87 | — | -81.5% |
| Free Cash Flow | $25M | — | $23M | — | 5.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $134M |
| Cost of Revenue | $103M |
| GROSS PROFIT | $31M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $34.0K |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $112M |
| OPERATING INCOME | $22M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $22M |
| EBITDA | $36M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $134M |
| Cost of Revenue | $103M |
| GROSS PROFIT | $31M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $34.0K |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $112M |
| OPERATING INCOME | $22M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $22M |
| EBITDA | $36M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $15M |
| Depreciation & Amortization | $14M |
| Stock-Based Compensation | $934.0K |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $132.0K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $34M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $255.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | -$5M |
| Common Stock Repurchased | -$212.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $34.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | $25M |
| Net Change in Cash | $20M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $49M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $14M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $79M |
| PP&E (Net) | $108M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $195.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $109M |
| TOTAL ASSETS | $188M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $900.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14M |
| Long-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $18M |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $36M |
| TOTAL LIABILITIES | $51M |
| Common Stock | $650.0K |
| Additional Paid-In Capital | $19M |
| Retained Earnings | $168M |
| Treasury Stock | -$50M |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $137M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $137M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $188M |
| Total Debt | $17M |
| Net Debt | -$33M |