| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $143M | — | $133M | — | 7.5% |
| Op. Income | $33M | — | $28M | — | 17.5% |
| Gross Margin | 29.0% | — | 27.2% | — | 1.8pp |
| Net Margin | 15.6% | — | 13.6% | — | 2.0pp |
| EPS (Diluted) | $3.49 | — | $2.81 | — | 24.2% |
| Free Cash Flow | $29M | — | $25M | — | 17.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $143M |
| Cost of Revenue | $101M |
| GROSS PROFIT | $41M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $184.0K |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $110M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $30M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $22M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $45M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $143M |
| Cost of Revenue | $101M |
| GROSS PROFIT | $41M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $184.0K |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $110M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $30M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $22M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $45M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $22M |
| Depreciation & Amortization | $184.0K |
| Stock-Based Compensation | $848.0K |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | $14M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $39M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $128.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | -$8M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$12M |
| FREE CASH FLOW | $29M |
| Net Change in Cash | $17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $53M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $16M |
| Inventory | $11M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $81M |
| PP&E (Net) | $121M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $302.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $122M |
| TOTAL ASSETS | $203M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $16M |
| Long-Term Debt | $27M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $12M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $44M |
| TOTAL LIABILITIES | $60M |
| Common Stock | $645.0K |
| Additional Paid-In Capital | $17M |
| Retained Earnings | $137M |
| Treasury Stock | -$9M |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $143M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $143M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $203M |
| Total Debt | $27M |
| Net Debt | -$27M |