| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $19M | $21M | $19M | -7.7% | 3.5% |
| Op. Income | -$771.7K | -$750.3K | -$90.8K | -2.9% | -749.8% |
| Gross Margin | 20.5% | 22.2% | 22.0% | -1.7pp | -1.5pp |
| Net Margin | 0.1% | -3.4% | -0.8% | 3.6pp | 0.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | $-0.04 | $-0.01 | 102.8% | 113.7% |
| Free Cash Flow | -$27M | $14M | $6M | -298.3% | -576.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | -$12M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | -$771.7K |
| Interest Income | $871.3K |
| Interest Expense | $3.6K |
| Other Income/Expenses | $867.6K |
| INCOME BEFORE TAX | $95.9K |
| Income Tax Expense | $70.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $25.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $25.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $25.9K |
| D&A | $521.9K |
| EBIT | $99.5K |
| EBITDA | $621.5K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $25.9K |
| Depreciation & Amortization | $521.9K |
| Stock-Based Compensation | $545.7K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$28M |
| OPERATING CASH FLOW | -$27M |
| Capital Expenditure | -$247.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$247.5K |
| Net Debt Issuance | -$14.5K |
| Common Stock Repurchased | -$388.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$402.5K |
| FREE CASH FLOW | -$27M |
| Net Change in Cash | -$27M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $422.8K |
| Other Current Assets | $52M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $97M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $9.8K |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $355.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $107M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $107.3K |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $83M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $89M |
| Long-Term Debt | $719.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $92M |
| Common Stock | $197.1K |
| Additional Paid-In Capital | $97M |
| Retained Earnings | -$71M |
| Treasury Stock | -$4M |
| Accum. Other Comp. Income | -$7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $15M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $15M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $107M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$4M |