| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $21M | $19M | $18M | 14.7% | 18.4% |
| Op. Income | $6.0K | -$90.8K | -$2M | 106.6% | 100.4% |
| Gross Margin | 22.9% | 22.0% | 19.4% | 0.8pp | 3.5pp |
| Net Margin | 0.1% | -0.8% | -9.0% | 0.9pp | 9.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | $-0.01 | $-0.08 | 108.2% | 100.8% |
| Free Cash Flow | -$425.0K | $6M | -$7M | -107.5% | 94.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $21M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $518.0K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | $6.0K |
| Interest Income | $92.9K |
| Interest Expense | $662 |
| Other Income/Expenses | $92.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $98.3K |
| Income Tax Expense | $83.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $14.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14.8K |
| D&A | $518.0K |
| EBIT | $98.9K |
| EBITDA | $617.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $21M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $518.0K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | $6.0K |
| Interest Income | $92.9K |
| Interest Expense | $662 |
| Other Income/Expenses | $92.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $98.3K |
| Income Tax Expense | $83.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $14.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14.8K |
| D&A | $518.0K |
| EBIT | $98.9K |
| EBITDA | $617.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $14.8K |
| Depreciation & Amortization | $518.0K |
| Stock-Based Compensation | $504.6K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$207.3K |
| Capital Expenditure | -$217.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$217.7K |
| Net Debt Issuance | -$13.5K |
| Common Stock Repurchased | -$8.5K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$22.0K |
| FREE CASH FLOW | -$425.0K |
| Net Change in Cash | -$447.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $494.5K |
| Other Current Assets | $49M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $81M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $91M |
| Account Payables | $851.8K |
| Short-Term Debt | $57.4K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $68M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $74M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $76M |
| Common Stock | $196.9K |
| Additional Paid-In Capital | $97M |
| Retained Earnings | -$71M |
| Treasury Stock | -$4M |
| Accum. Other Comp. Income | -$8M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $14M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $14M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $91M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$4M |