| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $62M | — | $32M | — | 92.1% |
| Op. Income | -$155.4K | — | -$4M | — | 95.9% |
| Gross Margin | 25.2% | — | 22.9% | — | 2.4pp |
| Net Margin | -0.5% | — | -9.0% | — | 8.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | — | $-0.19 | — | 91.5% |
| Free Cash Flow | $29M | — | $5M | — | 424.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $62M |
| Cost of Revenue | $46M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $62M |
| OPERATING INCOME | -$155.4K |
| Interest Income | $7.6K |
| Interest Expense | $4.3K |
| Other Income/Expenses | $3.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$151.8K |
| Income Tax Expense | $169.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$321.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$321.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$321.6K |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$147.5K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$321.6K |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$110.0K |
| Other Non-Cash Items | $187.9K |
| Change in Working Capital | $26M |
| OPERATING CASH FLOW | $30M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $126.2K |
| Common Stock Repurchased | -$238.7K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $887.5K |
| FREE CASH FLOW | $29M |
| Net Change in Cash | $29M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $434.5K |
| Other Current Assets | $71M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $121M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $345.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $12M |
| TOTAL ASSETS | $134M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $54.8K |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $107M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $112M |
| Long-Term Debt | $71.4K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $115M |
| Common Stock | $195.2K |
| Additional Paid-In Capital | $93M |
| Retained Earnings | -$65M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | -$7M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $19M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $19M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $134M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$4M |