| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | — | $3M | — | 7.2% |
| Op. Income | -$941.7K | — | -$2M | — | 44.3% |
| Gross Margin | 24.5% | — | 19.3% | — | 5.2pp |
| Net Margin | -25.0% | — | -31.5% | — | 6.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.11 | — | $-0.15 | — | 26.7% |
| Free Cash Flow | $462.2K | — | -$768.0K | — | 160.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $789.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $36.5K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$941.7K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $150.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$791.7K |
| Income Tax Expense | $11.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$803.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$803.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$803.5K |
| D&A | $36.5K |
| EBIT | -$941.7K |
| EBITDA | -$755.2K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$803.5K |
| Depreciation & Amortization | $36.5K |
| Stock-Based Compensation | $348.8K |
| Deferred Income Tax | -$348.8K |
| Other Non-Cash Items | $367.2K |
| Change in Working Capital | $862.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $462.2K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $462.2K |
| Net Change in Cash | $462.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $565.6K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $92.5K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $16.3K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $674.4K |
| PP&E (Net) | $25.6K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $462.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $488.5K |
| TOTAL ASSETS | $1M |
| Account Payables | $99.7K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $17.3K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $115.8K |
| Additional Paid-In Capital | $55M |
| Retained Earnings | -$54M |
| Treasury Stock | -$238.2K |
| Accum. Other Comp. Income | -$993.1K |
| Other Equity | -$2M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$884.5K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$884.5K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$565.6K |