| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | — | $3M | — | -1.2% |
| Op. Income | -$2M | — | -$2M | — | -9.2% |
| Gross Margin | 19.3% | — | 18.3% | — | 1.0pp |
| Net Margin | -31.5% | — | -56.7% | — | 25.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.15 | — | $-0.37 | — | 59.5% |
| Free Cash Flow | -$768.0K | — | -$836.0K | — | 8.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $579.1K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $58.2K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $9.1K |
| Interest Expense | $423 |
| Other Income/Expenses | $757.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$932.8K |
| Income Tax Expense | $11.8K |
| Net Income from Continuing Ops | -$944.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$944.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$944.6K |
| D&A | $58.2K |
| EBIT | -$932.4K |
| EBITDA | -$874.2K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$944.6K |
| Depreciation & Amortization | $58.2K |
| Stock-Based Compensation | $402.1K |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $918.1K |
| Change in Working Capital | -$31.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$748.6K |
| Capital Expenditure | -$19.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $750.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $730.6K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $5.9K |
| FREE CASH FLOW | -$768.0K |
| Net Change in Cash | -$12.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $103.4K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $158.7K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $20.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $283.0K |
| PP&E (Net) | $62.1K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $262.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $325.0K |
| TOTAL ASSETS | $608.0K |
| Account Payables | $108.1K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $71.5K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $975.8K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $975.8K |
| Common Stock | $115.8K |
| Additional Paid-In Capital | $55M |
| Retained Earnings | -$53M |
| Treasury Stock | -$176.3K |
| Accum. Other Comp. Income | -$956.6K |
| Other Equity | -$2M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$367.8K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$367.8K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $608.0K |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$103.4K |