| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $5M | $7M | -14.8% | -38.5% |
| Op. Income | -$12M | -$4M | -$22M | -185.4% | 46.6% |
| Gross Margin | 5.3% | -9.6% | 52.8% | 14.9pp | -47.5pp |
| Net Margin | -284.6% | -45.3% | -288.3% | -239.3pp | 3.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.43 | $-0.08 | $-0.78 | -436.8% | 44.9% |
| Free Cash Flow | -$692.0K | $333.0K | $2M | -307.8% | -134.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $222.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | -$12M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $186.0K |
| Other Income/Expenses | -$152.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$12M |
| Income Tax Expense | $26.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$12M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$12M |
| EBITDA | -$10M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$12M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$2.0K |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $7M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $5M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$204.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$205.0K |
| FREE CASH FLOW | -$692.0K |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $131.0K |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $47.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $10M |
| PP&E (Net) | $40M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $300.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $40M |
| TOTAL ASSETS | $50M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $13M |
| TOTAL LIABILITIES | $26M |
| Common Stock | $279.0K |
| Additional Paid-In Capital | $221M |
| Retained Earnings | -$198M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $24M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $24M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $50M |
| Total Debt | $611.0K |
| Net Debt | -$7M |