| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $759.0K | $371.0K | $1M | 104.6% | -45.8% |
| Op. Income | -$961.0K | -$2M | -$518.0K | 45.3% | -85.5% |
| Gross Margin | 33.7% | 21.8% | 64.3% | 11.9pp | -30.6pp |
| Net Margin | -101.3% | -461.7% | -21.7% | 360.4pp | -79.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.20 | $-1.22 | $-0.22 | 83.6% | 9.1% |
| Free Cash Flow | -$564.0K | -$126.0K | $107.0K | -347.6% | -627.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $759.0K |
| Cost of Revenue | $503.0K |
| GROSS PROFIT | $256.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $40.0K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $116.0K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$961.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $11.0K |
| Other Income/Expenses | $150.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$811.0K |
| Income Tax Expense | -$42.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$769.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$769.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$439.0K |
| D&A | $115.0K |
| EBIT | -$961.0K |
| EBITDA | -$846.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$769.0K |
| Depreciation & Amortization | $130.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$73.0K |
| Change in Working Capital | $544.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$168.0K |
| Capital Expenditure | -$396.0K |
| Acquisitions (Net) | -$48.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $45.0K |
| Other Investing Activities | -$45.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$444.0K |
| Net Debt Issuance | -$41.0K |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$564.0K |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $181.0K |
| Net Receivables | $514.0K |
| Inventory | $975.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $65.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $12M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $375.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $33.0K |
| Additional Paid-In Capital | $143M |
| Retained Earnings | -$134M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$12M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $9M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $9M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $12M |
| Total Debt | $518.0K |
| Net Debt | -$2M |